„Трифун Патрикејев из познатог кнежевског рода био је дворски соколар цара Ивана Грозног. За време лова у једном од предграђа Москве, цар је изгубио свог омиљеног северног сокола и наредио младом Трифуну да га нађе за три дана. У противном му је претила сигурна смрт. Након два дана неуспешног тражења, соколар је сео испод једне јеле да се одмори и задремао. Тада му се у сну јавио Св. Мученик Трифун на белом коњу са соколом у руци и проговорио: „Устани, узми овог сокола и слави Бога”. При томе је указао на место где је соколар могао открити изгубљену птицу. Младић се пробудио, кренуо је да је тражи и остао веома зачуђен кад је нашао на врху једне јеле као што је рекао Светац. Дозвао је сокола‚ а он је слетео на његову руку. За успомену на ово чудо, Трифун Патрикејев је саградио параклис, а нешто касније и цркву поред њега. У њој се налази занимљива фреска – Св. Трифун са белим соколом у десној руци. Ова занимљива прича показује да су Свеци били покровитељи соколара.”
Соко (falco)
род птица грабљивица. Има допунски зубац на горњем делу кљуна, средњег је раста, брзо лети, веома је окретан, има одличан вид. може да се обучи у лову и да у томе служи човеку који га дресира. Најпознатија врста је сиви соко( falco peregrinus) који живи у целом свету, а најчешћа је ветрушка . Постоје још и степски соко(Falco cherrug) и планински соко(Falco biarmicus).
Сиви соко
Сиви соко (лат. Falco peregrinus) је врста сокола са широким, скоро космополитским, распрострањењем. Обухвата 17-19 подврста. Сиви соко је најбржа врста међу птицама, и осталим организмима, на Земљи.
- мужјак
- дужина тела: 41 cm
- распон крила: 95 cm
- тежина: око 550 g
- женка
- дужина тела: 49 cm
- распон крила: 114 cm
- тежина: око 1200 g.
Сиви соко се храни птицама, најчешће голубовима, паткама, врапцима и сл. У обрушавању развија брзину до 320 km/h. Свој плен лови искључиво у ваздуху. Мужјак сивог сокола, као и код већине птица грабљивица је за једну трећину мањи од женке. Препознатљиву сиву боју стиче после годину дана од излегања. Пре тога младунци су тамно кафене боје.
Гнезди се на неприступачним планинским врховима. Као и остали соколи никада не прави гнезда већ користи напуштена гнезда других птица (нпр. гаврана).
У републици Србији заштићена врста, забрањен је било какав лов или хватање.
Северни соко
Птица заједничко име долази од француске назива gerfaucon, и средњовековни латинскиgyrofalco.
Његов научно име је састављено од латинске речи за сокола, Falco, и за некога ко живи у природи, rusticolus.
- дужина тела: 48-61 cm
- распон крила: 110-130 cm
- тежина: 805-1350 g
- дужина тела: 51-65 cm
- распон крила: 124-160 cm
- тежина: око 12 g.
Степски соко
У републици Србији заштићена врста, забрањен је било какав лов или хватање.